Slatkovodni rakovi imaju važnu ulogu u slatkovodnim staništima jer utječu na fizikalne karakteristike okoliša kao i na biološke interakcije unutar njih.
U posljednjih 15-ak godina zabilježen je pad brojnosti populacija autohtonih vrsta slatkovodnih rakova, a kao uzroci se spominju sve veći antropogeni pritisak na staništa, klimatske promjene, dok se kao najznačajniji utjecaj navode alohtone invazivne vrste koje istiskuju autohtone vrste. Ove invazivne vrste su također i prenosioci različitih bolesti poput račje kuge, na koju su autohtone vrste vrlo osjetljive.
Cilj projekta je prikupljanje podataka o stvarnoj rasprostranjenosti astakofaune na području Istre s naglaskom na rijeku Mirnu i vodotokove na području Grdosela (izvor Malenica). Prilikom istraživanja svakoj ulovljenoj jedinci određena je vrsta, izmjerene su težina i ukupna duljina, te je obraćena pažnja na moguću prisutnost simptoma bolesti, parazita i/ili povreda.
Projekt istraživanja astakofaune na području Istre proveden je u tijekom 2019. i 2020. godine.
Glavni cilj ovog projekta je je istraživanje pogodnih staništa i stvarne rasprostranjenosti astakofaune na području Krapinsko- zagorske županije kako bi se utvrdila prisutnost i rasprostranjenost autohtonih vrsta rakova, ali i potencijalna prisutnost invazivnih vrsta rakova. Saznanja dobivena terenskim istraživanjem nadopunit će postojeće podatke o rasprostranjenosti slatkovodnih rakova na području Republike Hrvatske, a posebno na području kontinentalne Hrvatske. Osim toga saznanja dobivena projektom dati će dodatni, okvirni, uvid u stanje populacija slatkvodnih rakova i saznanjima vezanim za širenja različitih bolesti, pogotovo račje kuge.
Terenska istraživanja u sklopu projekta provedena su u periodu od lipnja do studenog 2021. godine.
1. Kako je Potjeh tražio otpad (2019. – 2020. g.)
2. Istraživanje astakofaune na području Istarske županije (2019. – 2020. g.)
3. Sudjelovanje u izradi Plana upravljanja rijekom Mirnom, Motovunskom šumom i pridruženim područjima (2021. g.)
4. Istraživanje astakofaune u područjima ekološke mreže HR2000619 – Mirna i šire područje Butonige te HR2001386 – Pazinski potok (2021. g.)
5. Istraživanje i kartiranje slatkovodnih vrsta rakova na području Krapinsko – zagorske županije (2021. g.)
6. Usluge definiranja SMART ciljeva očuvanja i osnovnih mjera očuvanja ciljnih vrsta i stanišnih tipova – Grupa 3: Definiranje ciljeva i mjera očuvanja za nedovoljno poznate vrste rakova (2022.g.)